Jag bor redan hos er. Hur söker jag en annan lägenhet inom Vätterhem?
Lediga lägenheter tilldelas utifrån antal köpoäng, oavsett om du redan är hyresgäst hos oss eller söker externt. Vill du byta lägenhet behöver du vara aktiv i bostadskön på Mina sidor. Därefter kan du anmäla intresse för de lägenheter som är publicerade.
Liknande frågor och svar
Om något i din fastighet eller som tillhör din lägenhet behöver lagas eller åtgärdas gör du enklast en serviceanmälan på Mina sidor. Där kan du också skicka med bild på skadan och följa ditt ärende under tiden.
Mina sidor
När det är dags för underhåll av väggar, golv och köksluckor i din lägenhet får du automatiskt ett erbjudande på Mina sidor, erbjudandet brukar skickas ut runt årsskiftet varje år och ligger kvar i ungefär en månad. Om du vill tacka ja till den renovering du erbjudits behöver du aktivt svara på erbjudandet på mina sidor. Renoveringen utförs mellan januari-oktober, entreprenören som utför renoveringen hör av sig till dig så snart de kan boka en tid.
Om du inte beställer renoveringen medan erbjudandet finns på Mina sidor får du vänta till nästa års erbjudande.
Om du inte får något erbjudande betyder det att din lägenhet inte har något planerat underhåll just nu.
Om du vill tidigarelägga renovering kan du beställa det mot en kostnad, kontakta ditt förvaltningskontor för mer information.
Om du tackar nej till den renovering du erbjudits kommer du få en hyresrabatt, rabatten ser du på hyran i januari nästföljande år.
Du tackar nej för ett år i taget och får automatiskt ett nytt erbjudande om renovering varje år.
Ja, i Sverige är det lag på att sortera sitt hushållsavfall. Som hyresgäst har du tillgång till miljöhus på ditt område där du ska sortera ditt avfall. Större emballage och sådant som inte kan sorteras i våra miljöhus måste du åka till en sortergård med.
Tänk på ljudnivån oavsett om du spelar musik, pratar, tvättar eller leker. Det ska vara tyst och lugnt i fastigheten mellan kl. 22-06. Störs du av dina grannar? God kommunikation kan lösa mycket.
Det kan kännas fint att mata fåglar, men de mår inte bra av matrester från oss människor. Dessutom drar matrester till sig råttor, insekter och andra skadedjur som kan sprida allvarliga sjukdomar.
Trapphuset är en livsviktig utrymningsväg och ska därför vara fritt från föremål. Förvara aldrig barnvagnar, cyklar, skor, dörrmattor, dekorationer, reklam och annat där. Ett tomt trapphus gör det lättare att ta sig ut vid brand och ger räddningstjänsten fri väg vid olyckor och sjukdom.
Har du frågor om var du kan förvara dina saker? Kontakta din bovärd/ fastighetsvärd. Kontaktuppgifter finns på Mina sidor under Mitt Kontrakt.
Hyra ut i andrahand innebär att du tillfälligt blir hyresvärd till den du hyr ut till. För att få hyra ut i andrahand måste du ha tillstånd av Vätterhem. Det är ditt ansvar att hitta ”rätt” hyresgäst. Vår handläggningstid är upp till fyra veckor, lämna därför in ansökan i god tid. Ansökningsblanketten hittar du på Mina sidor under Mitt boende.
I vissa fall kan vi godkänna ett direktbyte, där du byter lägenhet med någon annan som har en hyresrätt. Du behöver ange dina skäl och kunna styrka dem.
Nej. Lägenheten tilldelas någon som står i vår bostadskö.
Ja, en make, maka eller partner kan läggas till som andra avtalspart i efterhand. Personen behöver uppfylla Vätterhems grundkrav och ha varit folkbokförd i lägenheten i minst 36 månader. Om ni inte är gifta gör vi en kontroll mot folkbokföringen.
Ett stambyte måste göras när vatten- och avloppsrören i huset har blivit slitna och behöver bytas ut. Det är nödvändigt för att undvika vattenläckor och stopp i avloppen. När vi gör ett stambyte byter vi ut rören i badrum, toalett och kök. Oftast gör vi en renovering i samband med detta så att du får nyrenoverat badrum och ny toalett. Vid behov renoverar vi även hela eller delar av köket.
Arbetet i din lägenhet pågår i ungefär fem veckor. Du kan bo kvar under tiden, men vissa saker kommer inte fungera som du är van vid. Du kan till exempel behöva använda tillfälliga duschar och toaletter på gården och hämta vatten utanför lägenheten. Det kommer också att förekomma oljud och byggdamm. Ljud från arbetet kan även höras när just din lägenhet är klar eftersom det sprids lätt i huset.
Den gemensamma tvättstugan kan vara avstängd under kortare perioder när rören där byts ut.
Du får vanligtvis en hyresreducering under den tid arbetet pågår i din lägenhet.
Inför stambytet skickar Vätterhem ut information i god tid så att du vet vad som gäller för just din stamrenovering. Du blir också inbjuden till ett informationsmöte där du kan få veta mer och ställa frågor.