Hyra och bo
Hos oss finns hem för olika skeden i livet från mindre lägenheter till större bostäder, studentbostäder, serviceboenden och andra boendeformer. För att söka lägenhet behöver du vara registrerad i vår bostadskö och hålla dina uppgifter uppdaterade. Det är också viktigt att du gör intresseanmälan på de bostäder du är intresserad av och svarar i tid om du får ett erbjudande.
Vad vill du veta mer om?
Söker du en lokal till din verksamhet?Vätterhem hyr ut lokaler i City, Strandängen, Österängen, Öxnehaga, Råslätt och Huskvarna.
Bra att veta om ditt boendeAllt du behöver veta som hyresgäst när det gäller underhåll, serviceärende, parkering mm.

Hos Vätterhem trivs mångaMånga trivs hos Vätterhem för att det känns tryggt och enkelt att bo hos oss. Vi finns nära våra hyresgäster och jobbar hela tiden för att skapa fina områden där människor och grannar trivs tillsammans.

UthyrningsreglerInnan du söker lägenhet hos oss är det viktigt att du tar del av våra uthyrningsregler och har koll på vad som gäller.
